Füstölt csülkös babgulyás csipetkével



Hozzávalók:

1 kisebb (kb. 80 dkg) füstölt csülök, 1 fakanál zsiradék, 3 db vörös bab konzerv, 4 sárgarépa, 2 fehérrépa, zeller + zöld, 1 nagy fej hagyma, 3 gerezd fokhagyma, 3 közepes burgonya, paradicsom, 6-8 szem egész bors, 1 csipet köménymag, 2-3 levél babérlevél, pirospaprika, só, őrölt bors. Csipetkéhez: 1 tojás, liszt, só.

1.A csülköt egy éjszakára beáztatjuk. Másnap egy nagy edényben felforraljuk, majd ezt a vizet lecserélve puhára (omlósra) főzzük. Ezután a húst lefejtük a csontról és egy tálba helyezve a levével meglocsoljuk, hogy ne száradjon ki.
2.Zsíron a kockára vágott hagymát és a fokhagymát megpároljuk. Hozzáadjuk a hosszában felvágott zöldségeket, és felöntjük annyi vízzel, hogy ellepje. Ezeket összefőzzük, majd ízesítjük a fűszerekkel és a pirospaprikával, hogy szép színe legyen.
3.Forrás után hozzá adjuk a kockára vágott burgonyát, majd a szálkásra felvágott füstölt húst. Mikor a burgonya már nagyjából megfőtt hozzáadjuk a babkonzerveket a levükkel együtt. Elkészítjük a csipetkét, a tojást egy csipet sóval és a liszttel keményre gyúrjuk, hogy kézzel jól szaggatható legyen. 
4. A legvégén belefőzzük a csipetkét. Tálalás előtt apróra vágott petrezselyemmel megszórjuk. - Eat'aliano

Túróval töltött zsemle vanília szósszal



Hozzávalók:

8 db zsemle, 50 dkg túró, 2 db tojás, 4 evőkanál mazsola, 1 csomag vaníliás cukor, 4 dl tej, 3 evőkanál porcukor, vaj (tepsi és a zsemlék kenéséhez), 8 evőkanál lekvár (szamóca vagy málna)

1.A zsemlék tetejét levágjuk, belsejüket kiszedjük. A tejet a vaníliás cukorral összekeverjük. A zsemlék kiszedett belsejét a vaníliás tejbe mártjuk, kinyomkodjuk, az áttört túróhoz adjuk.
2.A mazsolát leforrázzuk és a túróval, porcukorral összedolgozzuk. A tojásfehérjét habbá verjük, és beleforgatjuk a túrós masszába. A zsemléket a levágott tetővel egy pillanatra bemártjuk a vaníliás tejbe, úgy hogy azok ne ázzanak el! A zsemléket vajjal kikent tepsibe helyezzük, túrótöltelékkel megtöltjük, majd a kalapokat rátesszük.
3.A tetejét olvasztott vajjal és 1 evőkanál lekvárral megkenjük. Előmelegített sütőben, 10-15 percig sütjük.


Vanília szósz 

Hozzávalók:

7 dl tej, 5 evőkanál cukor, 1 csomag vaníliás cukor, 1 csomag vaníliaízű pudingpor, 1 dl tejszín

1.A pudingport simára keverjük a cukorral, a vaníliás cukorral és a tejjel, majd felfőzzük.
2.Ha kihűlt, a felvert tejszínnel lazítjuk.

Eat'aliano

Aglio, olio e peperoncino con gamberetti

Ahhoz nem fér kétség, hogy ez a tészta az olasz konyha legegyszerűbb, legpuritánabb étele.
Most kicsit feldobtam rákkal, de önmagában is isteni.
Emlékszem Patrizia olykor pirított kenyér kockákat adott hozzá, azok megszívják magukat a fokhagymás olajjal, hát az valami isteni! Első látásra fura volt…olajos spagetti kenyérrel, de miután megkóstoltam én csak úgy kértem.

Hozzávalók:
400 gr spagetti, 6 evőkanál olíva olaj, 8 gerezd fokhagyma, 1-2 közepes peperoncino, egy csokor friss petrezselyem, 15 dkg garnéla 

1.Egy nagy lábasban tegyük fel főni a tésztát. Tisztítsuk meg a fokhagymát és vágjuk félbe. Egy serpenyőben melegítsük az olajat a fokhagymával, egy ollóval karikázzuk bele a peperoncinót. 
2.Ezután adjuk hozzá a kiolvasztott rákot és a felvágott petrezselymet. Mielőtt a fokhagyma megbarnul a rák is megpárolódik (arra ügyeljünk, hogy a rák ne főjön túl, mert kemény lesz) 
3.Az al dentére főtt tésztát adjuk a szószhoz és még egyszer melegítsük össze. Melegen tálaljuk. - Eat'aliano

Tiramisu Classico


Ha jól emlékszem a Tiramisú-val próbálkoztam meg először Olaszországban. Annak ellenére, hogy ottani családom házi receptje alapján készítettem és nem túl bonyolult étel, mindenki kíváncsian várta a végeredményt, vajon a magyar lány mit tud összehozni. Összegezve az eredményt, semmi nem maradt belőle! :)

Volt olyan, hogy a karácsony után ránk maradt panettonéból készítettünk Tiramisú-t (ezen most sokan megrökönyödnek), de kétségtelenül és részemről bizonyítottan Pavesini-ből a legfinomabb. Ez egy nálunk is kapható (Spar, InterSpar, Kaiser’s) olasz „keksz”, ami szinte teljesen olyan, mint a babapiskóta, de nem vastag és kisebb méretű. Ebből több réteget képezhetünk, mint a magyar babapiskótából és egész más végeredményt kapunk!                                                   

Hozzávalók:

500 gr mascarpone, 1 csomag pavesini, 5 db tojás, 5 evőkanál cukor, 8-10 személyre lefőzött erős kávé (kb. 2 bögre), kakaópor, 1 csipet só

1.Lefőzzük a kávét, és hagyjuk kihűlni. A tojások sárgáját habosra keverjük a cukorral, hozzá adjuk a mascarponét és jól keverve eldolgozzuk a krémet. A tojásfehérjét egy csipet sóval kemény habbá verjük, és óvatos mozdulatokkal hozzákeverjük a mascarponés krémhez. Csak óvatosan, mert a krém összeesik.
2.A Pavesinit mártsuk egy pillanatra kávéba és szorosan egymás mellé helyezzük egy általunk kiszemelt tálba (én az egyszer használatos tepsit részesítem előnyben). A kávés piskótára rákenjük a krémet, a következő megint a Pavesini, és így rétegezzük tovább. A z utolsó réteg a krém legyen.
3.Az egész tetejét megszórjuk kakaóporral majd a hűtőbe tesszük. Hidegen tálaljuk, miután az ízek már összeértek. - Eat'aliano

Come cucinare la pasta? Hogyan főzzünk tésztát?



Tésztát főzni egyszerű…gondolnánk, pedig ez korántsem így van! Van néhány alapszabály, amit nem árt betartanunk.
Emlékszem, mikor 19 évesen Rivodutriba költöztem  nem sokat tudtam az olasz gasztronómiáról, sőt az általam legismertebb olasz étel a milánói makaróni volt trapistával, ami inkább magyar mint olasz, de még trapista nélkül is…
Azóta már tudom, hogy az eredeti macaroni tészta a magyar szarvacska hasonmása, csak ugye az előbbi nem tojással készül, hanem durumlisztből.  És most itt szeretnék párhuzamot vonni az általunk olasznak hitt tésztaétel és a szerintünk tökéletesen kifőzött(!) tészta között.
Szerintem körülbelül úgy tudunk tésztát főzni, mint milánói makarónit készíteni… Úgy magyarosan…
Lássuk tehát a tésztafőzés (és nem kifőzés) alapszabályait:
Amire szükségünk lesz:

Legalább 3-4 literes magas falú fazék, amit csak erre a célra használunk, legfeljebb víz forralására. Durvára őrölt tengeri só. Tésztaszűrő.
1. Egy főre 120-130 gr tésztával kell számolnunk, ez függ attól, hogy főételt vagy előételt készítünk. 
2. A tésztát mindig bő forrásban lévő vízbe helyezzük. 100 gr tésztához kb. 1-1,5 liter vizet számoljunk.  Amikor belehelyezzük a tésztát, akkor adjuk csak hozzá a sót. 
3. Olajat semmiképpen nem teszünk a főzővízbe! Ha elegendő vízben főzzük a tésztát, nem fog összeragadni. 
4. Az olasz tésztát nem szabad túlfőzni, az olaszok félkeményen, "al dente" módon fogyasztják. A kifőtt tésztát leszűrjük, az igazi olasz tésztát sem leöblíteni, sem átmosni nem szabad. 
5. Ajánlott a tésztát főzővízből egyből a szószba átmerni. A szósznak nem árt egy kis ízletes tésztavíz. - Eat'aliano

Cicatelli con panna e funghi



Ki ne ismerné a híres tagliatellét vargányával?! Aki egyszer megkóstolja… a rabjává válik!
Az én mammám ezt is egy kicsit másként készíti, mint az olaszok általában. Nekem persze így sokkal jobban ízlik, mert krémesebb.
Ezúttal úgy döntöttem, hogy nem tagliatellével készítem.  Sikerült választanom egy kevésbé ismert, de annál finomabb félét, a Cicatellit. Ez egy tipikus pugliai pasta, és jó tulajdonsága, hogy a szinte minden szósz illik hozzá!
Hozzávalók:
400 gr Cicatelli, 5-6 db nagyobb csiperkegomba, 30 gr szárított vargánya, 1 dl fehér bor, 3 gerezd fokhagyma, 500 ml főzőtejszín, olíva olaj, chili, petrezselyem, só, frissen őrölt bors. 

1. A tésztát sós vízben al dentére (fog keményre) főzzük. Közben elkészítjük egy serpenyőben a szószt. 
2.  A vargányát beáztatjuk. A csiperkét megtisztítjuk, és felszeleteljük. A petrezselymet megmossuk, felaprítjuk. 
3. Egy nagyobb serpenyőben az olíva olajat felmelegítjük a kés végével megnyomott fokhagymával, petrezselyemmel és kevés chili paprikával. 
4. Hozzáadjuk a csiperkét és a fehér bort. Várjuk, meg amíg az alkohol elpárolog. Ezután adjuk hozzá a vargányát a vízzel együtt, amiben ázott! Sózzuk, borsozzuk. 
5. Mikor a gomba már megpárolódott, következik a tejszín és 2-3 evőkanál a tészta főzővízéből, jól elkeverjük. 
6. Félretesszük és a szósz felét bot mixerrel pépesítjük, csak annyira, hogy a gombák darabosak legyenek. Ezután az egészet a kifőtt tésztával még egyszer összemelegítjük és friss parmezán forgácsokkal tálaljuk. - Eat'aliano